Drukuj

Narodowe Święto Niepodległości 5.11. 2011

Super User. Opublikowano w Aktualności

5.11. 2011R. Spotykamy się w Kończewicach 

Gmina Chełmża
Uczcimy 93 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Uroczysty apel w Miejscu Pamięci Narodowej Kopiec „Ziemia Polaków”, wystawa i pokazy sprzętu wojskowego, akademia patriotyczna z udziałem młodzieży złożą się na gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kończewicach. Obchody Narodowego Święta Niepodległości zaplanowane zostały na dzień 5 listopada br. Tak zaplanowaną uroczystość można śmiało nazwać lekcją historii na żywo. Prawdziwą gratkę nie tylko dla młodych ,ale i również tych starszych miłośników historii stanowić będzie mogło spotkanie z żołnierzami w historycznych mundurach, wzięcie do ręki używanej kiedyś w polskim wojsku broni czy porozmawiać z członkami grup rekonstrukcyjnych.

Uroczystości rozpoczną się już o godzinie 11:00 na terenie miejscowej Szkoły Podstawowej. Tutaj do godz. 15.00 dostępna będzie wystawa sprzętu wojskowego połączone z przygotowanymi przez grupy rekonstrukcyjne pokazami tematycznymi. Dla zwiedzających wystawę organizatorzy zapewniają grochówkę z wojskowej kuchni polowej. Następnie na godz. 15.00 na placu Miejsca Pamięci Narodowej Kopiec „Ziemia Polaków” odbędzie się uroczysty apel, w którym udział wezmą zaproszeni goście, kompania honorowa, poczty sztandarowe, delegacje stowarzyszeń, organizacji kombatanckich, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta i gminy Chełmża i sąsiadujących gmin. Wystąpi orkiestra wojskowa. Po apelu uczestnicy przejdą do centrum wsi Kończewice na teren szkoły na akademię patriotyczną przygotowaną przez młodzież. Akademii towarzyszyć będą wystawy historyczne takie jak „: „Wyposażenie żołnierza II RP”, Broń strzelecka i biała” ,”Pamiątki z misji ONZ”. Finałowym akcentem pokazów historycznych w tym dniu będzie pokaz dynamiczny jaki przygotowała dla uczestników grupa rekonstrukcyjna 63 Toruńskiego Pułku Piechoty.
Organizatorem obchodów jest Wójt Gminy Chełmża wspólnie ze Stowarzyszeniem Budowy Kopca „Ziemia Polaków” w Kończewicach. Organizację święta wspierają: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. Gen. J. Bema w Toruniu, Stowarzyszenie Miłośników Artylerii i Militariów w Toruniu, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Fundacja Historii Polskiej Broni Pancernej w Toruniu, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, Szkoła Podstawowa im. Ks. Leona Poeplau w Kończewicach i Gimnazjum w Głuchowie.
Organizatorzy liczą, że ta wielka inscenizacja historyczna pozostawi niezapomniane wrażenia szczególnie u młodzieży i okaże się wspaniałym sposobem na szerzenie wiedzy o polskiej historii i tradycji minionych wieków.

Tkest: Katarzyna Orłowska, Gmina Chełmża