Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Toruń, sobota 27 września

W dniu 27 września 2014 roku Fundacja Historii Polskiej Broni Pancernej organizuje wraz z Toruńskim Towarzystwem Fortyfikacyjnym II Toruński Zlot Pojazdów Militarnych pamięci Roberta Tirczakowskiego, mający na celu upamiętnienie postaci założyciela i pierwszego prezesa Fundacji – rekonstruktora i twórcy replik pojazdów pancernych użytkowanych w Wojsku Polskim w XX – leciu międzywojennym, który po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w czerwcu 2012 roku.

Poza udziałem w imprezach organizowanych przez innych, postanowiliśmy w roku 2012 zrealizować wraz z klubem motocyklowym No Chance oraz Toruńskim Towarzystwem Fortyfikacyjnym jeden z pomysłów Roberta, a mianowicie imprezę rekonstrukcyjną w tematyce okresu 1919 – 1939 w Toruniu w formie zlotu. Impreza ta odbyła się w dniach 23 – 25 sierpnia 2013 roku na obrzeżach poligonu artyleryjskiego na południu miasta przy ul. Poznańskiej, gdzie również znajduje się główny garaż z pojazdami Fundacji umiejscowiony w jednym ze schronów toruńskiej twierdzy. W ramach zlotu przygotowana została statyczna wystawa pojazdów wojskowych, w tym pancernych użytkowanych w Wojsku Polskim w latach 1919 – 1939, pokazy dynamiczne części z eksponowanych pojazdów oraz dwie inscenizacje nawiązujące do walk w naszym regionie w czasie wojny polsko – bolszewickiej i kampanii wrześniowej 1939 roku. Ogółem udało się nam wyeksponować dwie repliki czołgu Renault FT 17, dwie repliki i jeden oryginał czołgu rozpoznawczego TKS, trzy repliki samochodu pancernego wz. 34, replikę samochodu pancernego Austin Putiłow, replikę samochodu pancernego Sd. Kfz 222, replikę ciężarówki Polski Fiat 621. W pokazach wzięło też udział 50-ciu rekonstruktorów. Nasi koledzy motocykliści zorganizowali paradę motocykli i innych pojazdów zabytkowych przez Toruń na stare miasto.

mapa duza1
Chcąc kontynuować zeszłoroczny sukces powtarzamy zlot w tym roku, jednak w nieco zmienionej formie, jako imprezę jednodniową skoncentrowaną na pokazach dynamicznych zabytkowych pojazdów wojskowych i inscenizacji bez dodatkowych atrakcji. Jako temat przewodni wybrana została 1 Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka i jej działania w Normandii w sierpniu 1944 roku (bitwa pod Falaise). Czemu akurat ten temat? 1 Dywizja Pancerna Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie skupiła w sobie większość żołnierzy broni pancernych, którym udało się przedostać na Zachód po klęsce wrześniowej, w tym żołnierzy służących przed wojną w 8 Batalionie Pancernym w Bydgoszczy. Ponadto licznie służyli w niej Polacy z Pomorza wcieleni do Wehrmachtu, którzy dostali się w toku działań wojennych do alianckiej niewoli w Afryce, Włoszech czy Francji i następnie wstąpili do Polskich Sił Zbrojnych. Te dwa fakty stanowią o powiązaniu „Maczkowców” z naszym regionem i stanowią równocześnie dobry argument, aby w siedemdziesiątą rocznicę walk dywizji we Francji Fundacja Historii Polskiej Broni Pancernej przypomniała o niej mieszkańcom Torunia i regionu.
Imprezę planujemy zorganizować w sobotę 27 września po południu w formie otwartej dla wszystkich wystawy pojazdów wojskowych użytkowanych w dywizji pancernej generała Maczka w okresie 1944 – 1945, pokazów dynamicznych tych pojazdów oraz inscenizacji epizodu z walk dywizji pod Falaise w Normandii (północna Francja) w sierpniu 1944 roku.
Pojawić się mają następujące pojazdy:

czołg średni Sherman,
czołg lekki Stuart,
transporter opancerzony Universal Carrier,
transporter opancerzony M3 Scout Car,
kilka samochodów ciężarowych i terenowych różnych typów,
ze strony niemieckiej replika czołgu średniego Panther,
Wszystko odbędzie się na terenie przylegającym do poligonu, przy ulicy Poznańskiej w Toruniu, w otoczeniu pruskich obiektów fortyfikacyjnych z przełomu XIX i XX wieku.

Harmonogram imprezy przedstawia się następująco:
14.00 otwarcie
14.15 zwiedzanie fortyfikacji
14.00-16.00 prezentacja sylwetek żołnierzy obu stron konfliktu i pojazdów
16.30 inscenizacja – bitwa pod Falaise
17.30 zwiedzanie fortyfikacji
18.00 zakończenie

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2007 – 2013 oraz ze środków Samorządu Województwa Kujawsko – Pomorskiego

Imprezę wspierają finansowo również następujące instytucje:

Urząd Miasta Torunia

Grupa Brokerska FST

Nomet sp. z o. o.

Patronat medialny objęła TVP Bydgoszcz

Wjazd na teren zlotu znajdować się będzie przy Skansenie Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń - Bateria AB IV, ul. Poznańska 191 - 199

 

Serdecznie zapraszamy!!!

Video raport

Foto nowości

Dokumenty