Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniach 23 – 25 sierpnia 2013 roku Fundacja Historii Polskiej Broni Pancernej wraz z klubem motocyklowym No Chance oraz Toruńskim Towarzystwem Fortyfikacyjnym, pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego zorganizowała I Toruński Zlot pojazdów militarnych oraz motocykli zabytkowych i ciężkich pamięci Roberta Triczakowskiego.

 

Celem zlotu było upamiętnienie postaci Roberta Tirczakowskiego, założyciela Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej oraz twórcy replik pojazdów pancernych z XX - lecia międzywojennego. Równocześnie poprzez ściągnięcie gości z całej Polski zlot miał za zadanie przyczynić się do promocji Torunia, jako miejsca, które warto odwiedzić, w którym dzieje się wiele ciekawych rzeczy, w którym jest co pokazać. Zarówno gościom z poza miasta jak i jego mieszkańcom zlot miał pokazać fragment dziejów militarnej historii Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

W dniu 24 sierpnia 2013 r – najważniejszym dniu naszego zlotu i równocześnie dniu otwartym dla osób nie będących uczestnikami zlotu przeprowadzone zostały na terenie pomiędzy ulicą Poznańską a południową obwodnicą Torunia między innymi dwie inscenizacje starć zbrojnych z naszego regionu:

O g. 16.30 inscenizacja z wojny polsko – bolszewickiej, która nawiązała do nieudanej próby uchwycenia przez bolszewików przyczółka na zachodnim brzegu Wisły pod Nieszawą w dniu 14 sierpnia 1920 roku. W inscenizacji wzięło ostatecznie udział 26 rekonstruktorów oraz dwa pojazdy pancerne – 10 osób wcieliło się w role bolszewików a 16 osób w role Polaków. Bolszewicy zostali wsparci przez samochód pancerny Austin – Putiłow a Polacy przez czołg lekki Renault FT 17 oraz lekki miotacz min M1916. Inscenizacja potrwała ok. 20 minut. Rozpoczęła się zajęciem przez bolszewików pozycji, następnie nastąpił atak polskiej piechoty wspartej czołgiem oraz ogniem miotacza min, który spowodował wycofanie się sowieckiego samochodu pancernego i częściowe wybicie sowieckiej piechoty. Reszta sowieckiej piechoty wycofała się w ślad za swoim pancernym wsparciem i na koniec spróbowała dokonać kontrataku, który zakończył się jej całkowitą klęską. Pirotechnik zapewnił 4 eksplozje imitujące eksplozje pocisków polskiej artylerii.

O g. 18-tej odbyła się inscenizacja z wojny obronnej Polski we wrześniu 1939 roku, która nawiązała do epizodu przebijania się różnych oddziałów z Borów Tucholskich wzdłuż Wisły do Bydgoszczy (obecną DK nr 5 na odcinku Świecie – Bydgoszcz) w dniu 3 września 1939 roku, ze szczególnym uwzględnieniem udziału w tych walkach polskich pojazdów pancernych należących do 81 Dywizjonu Pancernego przydzielonego do Pomorskiej Brygady Kawalerii. W inscenizacji wzięło udział 12 rekonstruktorów po stronie niemieckiej oraz 15 po stronie polskiej. Niemcy zostali wsparci samochodem pancernym Sd. Kfz. 222 a Polacy samochodem pancernym wz. 34, czołgiem rozpoznawczym TKS oraz ciężarówką Polski Fiat 621. Inscenizacja potrwała ok. 20 minut. Na początku polski samochód pancerny wz. 34 dokonując rozpoznania trasy marszu polskich jednostek, natknął się na niemiecką grupę rozpoznawczą – drużynę piechoty wspartą samochodem pancernym Sd. Kfz. 222. Polski pojazd został zniszczony a Niemcy zajęli pozycje w centrum pola pokazów. Wtedy zostali zaatakowani przez polską piechotę wspartą czołgiem rozpoznawczym TKS oraz ogniem artylerii, niemiecki samochód pancerny został zniszczony, piechota wybita. Na polu walki pojawiła się ciężarówka Polski Fiat 621, na którą załadowała się piechota i w osłonie czołgu rozpoznawczego TKS opuściła pole walki. Pirotechnik zapewnił 4 eksplozje imitujące eksplozje pocisków polskiej artylerii.

Po za inscenizacjami od godziny 14-tej do godziny 19-tej można było oglądać zgromadzone na zlocie pojazdy z XX – lecia międzywojennego, zarówno oryginały jak i repliki oraz pokazy dynamiczne części z tych pojazdów. Całość pokazów i inscenizacji została opatrzona fachowym komentarzem.

Pogoda sprzyjała organizatorom wydarzenia, całość pokazów odbyła się zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem z tą różnicą że inscenizacja bitwy z wojny polsko – bolszewickiej rozpoczęła się o godzinie 16:30 a nie 16:00 ponieważ ze względu na korki na moście drogowym w Toruniu nie wszyscy jej uczestnicy zdążyli dojechać na czas. Na pokazy nie dojechał jeden pojazd z zamówionych – czołg lekki 7 TP – ale i tak nie miał on wziąć udziału w żadnej z inscenizacji. Obyło się bez jakichkolwiek wypadków, naruszeń porządku publicznego czy większych awarii sprzętu.

Trudno jest nam oszacować liczbę widzów, którzy oglądali pokazy od g. 15-tej do 18:30, ale wydaje się, że liczba minimum 2 tysięcy osób nie będzie błędna.

Pozostałe wydarzenia zlotu – parada motocyklowa 24 sierpnia o godzinie 12 –tej, konkursy dla uczestników zlotu w sobotę wieczorem, koncerty w piątek oraz sobotę wieczorem również odbyły się zgodnie z planem.

Statystyka zlotu jeżeli chodzi o udział w nim oryginalnych pojazdów, replik pojazdów oraz grup rekonstrukcyjnych wygląda następująco:

sprzęt ciężki:

 • czołg Renault FT 17 x 2 - Fundacja Historii Polskiej Broni Pancernej (Toruń) - repliki
 • samochód pancerny wz. 34 x 3 - Fundacja Historii Polskiej Broni Pancernej (Toruń) oraz Jacek Czaczyk (Poznań) - repliki
 • samochód pancerny Austin Putiłow "Stieńka Riazin"/ "Poznańczyk" x 1 - Waldemar Banaszyński & Artur Sobieraj (Wolsztyn & Piotrków Trybunalski) - replika
 • samochód pancerny Sd. Kfz. 222 "Gretchen" x 1 - Waldemar Banaszyński (Wolsztyn) - replika
 • tankietka TKS x 2 - Zbigniew Nowosielski (Siennica) oraz Jacek Kopczyński (Łódź) - replika i oryginał
 • tankietka TKS z nkm 20 mm x 1 - Jacek Kopczyński (Łódź) - replika z elementami oryginału
 • ciężarówka Polski Fiat 621 x 1 - Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne "Historica" (Wronki) - replika
 • lekki miotacz min M1916 - Wielkopolskie Towarzystwo Techniki Militarnej (Wolsztyn) - replika z elementami oryginału
 • motocykli na zlocie była ponad setka, najstarsze to przedwojenny polski Sokół 1000, Monark Albin z 1941 roku, BMW R 35, Zundapp Sahara

Grupy Rekonstrukcyjne:

 • GRH "Dywizjon Smok" - obsada pojazdów należących do Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej / piechota bolszewicka 1920 (Toruń)
 • Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne "Historica" (Wronki) - po za ciężarówką PF 621 wystąpili również w mundurach Wojsk Wielkopolskich z 1920 roku
 • GRH 63 Toruński Pułk Piechoty (Toruń) - piechota Wojska Polskiego z 1939 roku oraz piechota bolszewicka 1920
 • GRH Pionierzy 40 P. P. Dzieci Lwowskich (Warszawa / Bydgoszcz) - piechota Wojska Polskiego z 1920 oraz 1939 roku
 • GRH Dragoner 1918 (Gniezno) - piechota Wojsk Wielkopolskich z 1920 roku
 • GRH "Wiking" (Toruń / Bydgoszcz / Nakło / Kutno) - piechota niemiecka z 1939 roku
 • osoby niezrzeszone z Torunia oraz Wolsztyna - piechota bolszewicka 1920 / piechota WP 1939 / piechota niemiecka 1939

Łącznie 11 pojazdów z okresu 1918 - 1939 innych niż motocykle, ponad 100 motocykli, 1 działo i 50 rekonstruktorów.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim osobom oraz podmiotom, które udzieliły nam wsparcia, jak również uczestnikom imprezy.

Video raport

Foto nowości

Dokumenty