Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Fundacja Historii Polskiej Broni Pancernej miała zaszczyt włączyć się w organizację międzynarodowego zlotu harcerzy i skautów Wicek 2013, w którym udział wzięło ponad 2 tysiące uczestników z Polski i zagranicy. W ramach zlotu przygotowano liczne ścieżki dydaktyczne dla dzieci i młodzieży.

 

Jedną z nich była ścieżka rekonstrukcyjna przygotowana przez Fundację Historii Polskiej Broni Pancernej, Toruńskie Towarzystwo Fortyfikacyjne oraz firmę Wiarus Militaria z Bydgoszczy.

Celem ścieżki było zapoznanie młodzieży z historią militarną Polski w okresie 1919 – 1945 poprzez bezpośredni kontakt z bronią i umundurowaniem Wojska Polskiego z w/w okresu.

Punkty ścieżki rozmieszczone były na terenie pomiędzy ulicą Poznańską a południową obwodnicą Torunia, stanowiącym otulinę poligonu toruńskiego. Na tym terenie znajdują się schrony twierdzy Toruń wybudowane w okresie 1880 – 1900 oraz inne zainstalowane współcześnie obiekty fortyfikacyjne.

Zajęcia na ścieżce odbywały się na terenie wspomnianego wyżej skansenu fortyfikacji oraz pomiędzy nim a schronem twierdzy Toruń, który stanowi główny garaż replik pojazdów wojskowych użytkowanych przez Fundację Historii Polskiej Broni Pancernej.

Na ścieżce przeprowadzone zostały następujące zajęcia:

  • Prezentacja broni ręcznej z okresu 1919 – 1945 używanej przez Wojsko Polskie i przeciwników WP – ok. 10 egzemplarz różnych typów połączona z możliwością strzelania z repliki karabinu maszynowego MG 08 imitującego strzały mieszanką gazową,
  • Nauka kopania okopu i rzutu granatem (ćwiczebnym),
  • Ogródek saperski – poszukiwanie "min" wykrywaczem,
  • Zwiedzanie obiektów Skansenu Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń,
  • Nauka obsługi armaty polowej wz. 1942 ZIS 3,
  • Prezentacja repliki czołgu Renault FT 17.

W zajęciach wzięło udział blisko 300 uczestników zlotu w ponad 40-to osobowych grupach. Każda grupa spędziła na terenie ścieżki pół dnia. Przygotowanie ścieżki zostało wysoko ocenione przez organizatorów imprezy. Dla nas było to zupełnie nowe wyzwanie, wymagające dużego wysiłku organizacyjnego oraz ciężkiej pracy przy obsłudze ścieżki. Dało nam jednak dużo satysfakcji oraz pozwoliło zdobyć nowe doświadczenia, które mamy nadzieję przydadzą się jeszcze nie raz.

Video raport

Foto nowości

Dokumenty