Fundacja Historii Polskiej Broni Pancernej została założona pod koniec roku 2009 po przeszło dwóch latach od pojawienia się pierwszej użytkowanej przez nią obecnie repliki - samochodu pancernego wz. 34. Fundację założył ten sam człowiek, który stworzył replikę naszego wz. 34, pasjonat historii oraz techniki wojskowej - Robert Tirczakowski.

Decyzja o sformalizowaniu działalności okazała się słuszna, ponieważ na początku roku 2010 pojawiła się szansa na realizację kolejnego projektu - tym razem dużo większego - budowy dwóch replik czołgu lekkiego Renault FT 17 na potrzeby filmu Bitwa Warszawska 1920. Pojazdy powstały w ciągu kilku miesięcy i są użytkowane przez fundację do chwili obcecnej.

Po okresie burzliwego rozwoju i wielkich sukcesów nadeszła tragedia - twórca replik naszych pojazdów i założyciel fundacji - Robert Tirczakowski - przegrał półtoraroczną walkę z chorobą i zmarł w czerwcu 2012 roku.

Dzieło Roberta kontynuuje Jego żona, Jolanta Sitek Tirczakowska wraz z grupą osób, które wspierały Roberta w jego działalności jak również tymi, który dołączyli do nas już po śmierci założyciela. Grupa ta skupiona w GRH "Dywizjon Smok" finalizuje ostatni projekt Roberta - drugą replikę samochodu pancernego wz. 34 w innej wersji nadwozia.

Video raport

Foto nowości

Dokumenty